جهان در معرض افزایش تسلط و تهدیدات فناوری چین

سیران خانعلی زاده؛ بازار : باطن چین امروز با چین دیروز دارای فاصله معنی داری است، در این کشور پیشبرد اصلاحات اقتصادی و تداوم و تکمیل سیاست درهای باز، حفظ ثبات و آرامش سیاسی و اجتماعی، توسعه وحدت و یکپارچگی ملی از جمله وظایف همگانی تمام شهروندان محسوب می شود. این اصل از ابتدای سال ۱۹۷۸ تغییرات ساختاری زیادی را در چین ایجاد کرد و با اصلاحات عمل گرایانه در دو دهه اخیر به همراه توسعه تجارت خارجی را در راستای مصالح ملی به یک ابر قدرت تبدیل کرده است.

اما به نظر می رسد که جاه طلبی چینی ها تنها معطوف به فناوری های نوین، سرمایه و دانش فنی داخلی و پتانسیل مدیریت خارجی نیست و اکنون به کنترل بدنبال تسلط همه جانبه به فناوری کل دنیاست و همین امر بسیاری از دولتمردان دیگر را دچار تنش و اضطراب نموده است؛ چین در نظر دارد از طریق سیاست تشویقی، اعمال تسهیلات ویژه، افزایش توان علمی، ایجاد پارک های فناوری و بهره برداری از مناطق ویژه اقتصادی جایگاه خود در حوزه فناوری جهان استحکام بخشد.

گفتنی است، مدیر ارتباطات بریتانیا؛ جرمی فلمینگ، در سخنرانی اخیر خود اعلام کرد: چین قصد دارد به فضای امنیت سایبری جهان تسلط پیدا کند و این موضوع بسیار استراتژیک است و نیازمند اتخاذ تصمیمات سریع الهنگام از سوی متحدانش می باشد چرا که قدرت یافتن چین در این خصوص یک تهدید پیش بینی نشده برای کل جهان خواهد بود.

فلمینگ افزود: تحقیقات ما حاکی از این است که پکن از مدت ها پیش بسترهای نفوذ در فناوری جهانی را فراهم نموده است و با انواع مختلفی از فناوری های نوین درصدد است دامنه حضورش را در دنیا توسعه دهد، نسل گوشی های چینی، پردازنده های فوق قوی، اینترنت نسل پنج، سیستم عامل های چینی و سایر نرم افزار های موجود در بازار همراه با گستردگی هکرهای چینی همه و همه از زمره اقدامات آغاز و تداوام این جریان است.

به گفته وی، چین اکنون به هوش برتر و منابع گسترده ای از فناوری دسترسی دارد که هرکدام به تنهایی می تواند یک تهدید جدی برای تسلط وی بر فضای امنیت سایبری باشد؛ سیستم فناوری چین از یک الگوریتم داروینی تبعیت می کند و بدون توقف در حال تغییر و تحول محیط پیرامون خود است؛ در آینده ای نزدیک و با آنلاین شدن سبک زندگی جدید مسئله امنیت سایبری به صورت یک موضوع استراتژیک در خواهد آمد.

این مقام ارشد به برخی از اقدامات پیشگیرانه دولت بریتانیا اشاره کرد و تصریح کرد: بریتانیا در حال حاضر به انجام اقدامات پیشگیرانه از جمله سرمایه گذاری در بخش دفاع سایبری ادامه خواهد داد و قصد دارد تلاش خود را با همکاران خود در رهبری حوزه فناوری به دست بگیرد و از آنجایی که چین تلاش دارد تا رقابت خود را برای سلطه بر جهان با استفاده از فناوری گسترش دهد بریتانیا نیز تلاش می کند تا جایگاه فعلی خود را حفظ کند.

در این راستا، کشور انگلستان بسیاری از فناوریهای چینی را در فضای سایبری و امنیتی خود حذف نمود که از آن جمله می توان به اینترنت نسل پنجم اشاره کرد که برای اولین بار توسط چینی ها معرفی گردید؛ این دولت قصد دارد فضای سایبری خود را از طریق رایانه های کوانتومی و کریپتوگرافی ارتقاء دهد تا از اطلاعات کاملا محرمانه و حساس خود حفاظت کند.

ناگفته نماند، بسیاری از متحدان بریتانیا معتقدند که در آینده ممکن است طراحی و آزادی اینترنت در معرض خطر باشد و یا فضای آن توسط دولت های دیگر دچار تغییرات شود و در نهایت اجرا کردن فناوری های نوظهور در اقتصاد کشورهایی مانند چین توانایی تغییر این محیط را به آنها خواهد داد. بدین ترتیب این دولت ها می توانند ارزش های خود را در قالب استانداردها و فناوری ها قرار داده و منتقل کنند.

مقاله اصلی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *