افت منابع آب شرب به دلیل استفاده همزمان از چاه های شرب و کشاورزی در تابستان است

به گزارش خبرگزاری بازار به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه ای گلستان، سید محسن حسینی اظهار کرد: برای گذر ازخشکسالی تابستان امسال، توجه و عمل به مشارکت در مدیریت مصرف منابع آبی با همراهی دستگاه‌های مرتبط و مردم ضروری است.

وی از هم استانی ها به ویژه کشاورزان خواست به توصیه های کارشناسان در خصوص دوری از کشت محصولات زراعی پرآب طلب و جایگزین کردن آن با کشت محصولات کشاورزی کم آب‌َبر توجه کنند.

وی افزود: در حال حاضر آب شرب ساکنان گلستان از ۶۰۰ حلقه چاه تامین می شود که در فصل تابستان به دلیل استفاده همزمان چاه های آب عمیق در منطقه برای مصارف کشاورزی، افت منابع آبی شرب دور از انتظار نیست.

حسینی گفت: علاوه بر پیش بینی حفر و تجهیز چاه های آب جدید، مواردی مانند احداث مخازن جدید، ذخیره سازی شبانه آب در مخازن، سرمایه گذاری برای بهسازی شبکه های فرسوده و ممانعت از هدر رفت آب ضروری است.

به گفته مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گلستان، در این استان هفت هزار حلقه چاه عمیق حفر شده که آب بیشتر آن ها در بخش کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی بر افزایش اعتبارات استانی در اجرای طرح های مهندسی رودخانه ها در گلستان تاکید کرد و افزود: این شرکت، مطالعه و اجرای طرح های مهندسی رودخانه های استان را در دست اجرا دارد که با بهره برداری از آن، احتمال بروز خسارت در زمان سیل تا حد زیادی کاهش پیدا می کند.

مقاله اصلی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *