اعراب خلیج فارس در حال نزدیک تر شدن به چین هستند|گسترش روابط ابوظبی و پکن

به گزارش بازار، پایگاه نیکی ژاپن در مطلبی نزدیکی و گرایش کشورهای عربی خاورمیانه به چین را بررسی کرده است.

در این مطلب آمده است: چین به امارات متحده عربی که از متحدان سنتی آمریکا در خاورمیانه به شمار می آید، نزدیک شده است. چین واکسن ساخت کشورش و همچنین فناوری نسل پنجم ارتباطات سیار سلولی با سرعت بالا موسوم به G۵ را به امارات متحده عربی ارائه خواهد داد. در حالی که حضور آمریکا در منطقه خاورمیانه کمرنگ شده چین با استفاده از خلا قدرت آمریکا، نفوذش را در این منطقه افزایش داده است.

مقامات بهداشتی امارات متحده عربی اواسط ماه مه اعلام کردند، سومین مرحله طرح واکسیناسیون ویروس کرونا ساخت گروه دارویی ملی چین ( شرکت دولتی سینوفارم ) را بزودی آغاز خواهند کرد.

امارات متحده عربی همچنین اعلام کرده است که نمایشگاه بین المللی را با یک سال تاخیر در ماه اکتبر در دبی برگزار می کند. به نظر می رسد چنین اقدامی در پی ارائه واکسن ساخت چین انجام می شود.

نه تنها مردم امارات متحده عربی بلکه خارجی هایی که در امارات ساکن هستند نیز به طور رایگان واکسینه شدند و صنعت گردشگری در این کشور با موفقیت شروع به کار کرده است.

کشورهای عرب تولید کننده نفت خام در حوزه خلیج فارس نیز از جمله امارات متحده عربی و عربستان سعودی، با پیشبرد اصلاحات مربوط به کاهش وابستگی به نفت در نظر دارند مسوولیت پذیری مردم را با وضع مالیات بر ارزش افزوده افزایش دهند.

رهبران عرب ممکن است از چین که «دموکراسی به سبک غربی » را تکذیب کرده و به توسعه اقتصادی چشمگیری دست یافته است، الگو برداری کنند. آمریکا از یک سو برای آسیا اهمیت زیادی قائل و به شدت مراقب تحرکات چین است و از سوی دیگر مداخله در خاورمیانه را با خروج نیروهای مستقر در عراق کاهش داده است.

چین با استفاده از این فرصت نفوذ خود در خاورمیانه را تقویت و با ایران یک توافقنامه راهبردی بلند مدت بیست و پنج ساله امضا کرده و در تلاش است دیپلماسی را به طور همه جانبه گسترش دهد. به نظر می رسد هر چه حضور نیروهای آمریکایی در خاورمیانه کمرنگ تر شود، قدرت دولت بایدن برای مقابله با فشار چین کمتر خواهد شد.

کشورهای عرب به چین به عنوان یک عامل بازدارنده در برابر آمریکا که در حال خروج از خاورمیانه است، نگاه می کنند. نگرانی درباره نزدیک شدن امارات متحده عربی و چین در میان سیاستمداران آمریکا گسترش یافته است.

دولت سابق ترامپ وعده فروش جنگده رادار گریز پیشرفته اف سی و پنج را داده بود، اما به گزارش روزنامه وال استریت ژورنال ، دولت بایدن به دنبال تعهداتی برای جلوگیری از نشت فناوری به کشورهای ثالت است و همین امر فروش اف سی و پنج به امارات متحده عربی را در پرده ای از ابهام قرار داده است.

مقاله اصلی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *